“Путін – хижак”. Що Зеленський розповів про війну в Давосі – BBC News Україна
1 хвилина читання

“Путін – хижак”. Що Зеленський розповів про війну в Давосі – BBC News Україна

У промові на Міжнародному економічному форумі в Давосі, президент Володимир Зеленський закликав світ не зупиняти підтримку України в боротьбі проти Росії. Він наголосив на необхідності отримання заморожених на Заході коштів, які призначені для Росії, для захисту від російської агресії та відбудови України. Зеленський вважає, що російському президенту Володимиру Путіну потрібно завдати великих фінансових втрат, щоб він пошкодував за вступ до війни. Виступ Зеленського отримав позитивну реакцію на форумі, що свідчить про підтримку його позиції серед світових лідерів і політичних ділків.

Автор фото, Getty Images

Президент Володимир Зеленський на Міжнародному економічному форумі у швейцарському Давосі заявив, що цей рік “має стати визначальним”, і саме 2024-го Україна має отримати заморожені на Заході кошти Росії.

Він закликав світ не припиняти підтримку країни – військову та економічну. Мовляв, це єдиний шлях припинити війну та встановити мир.

“Повинно бути сильне рішення цього року, коли заморожені російські активи – суверенні та олігархів – будуть спрямовані на захист від російської війни та на відбудову України”, – заявив Зеленський

“Путін любить гроші понад усе, чим більш мільярдів він, його спільники та друзі втратять, тим більш ймовірно він пошкодує, що розпочав війну. Він повинен пошкодувати, потрібно щоб він програв”, – додав він.

Зеленський підкреслив, що Путін “є втіленням війни”, численні конфлікти у світі – в його інтересах.

“Він не зміниться, ми маємо змінитися. Ми повинні змінитися так, щоб безумство, яке перебуває в голові цього агресора, не перемогло”, – заявив він.

Підписуйтеся на нас у соцмережах

Саме тому український президент відкинув сценарій, за якого війна може закінчитися замороженим конфліктом. Він підкреслив, що такі конфлікти завжди спалахують знову, попередні спроби в Україні вже провалилися.

“Путін є хижаком, який не задовольняється замороженим продуктом. А нам потрібно захищати себе, наших дітей, наші будинки, наші життя. І ми можемо це зробити, ми можемо побороти його на землі, на морі та в небі”, – заявив Зеленський.

Він закликав союзників нарощувати, а не скорочувати підтримку.

“І зараз ми можемо сказати “не ескалюйте” всім, хто сумнівається, хто хоче зменшити підтримку. І в цьому попередженні ми праві, оскільки кожне зменшення тиску на агресора додає років війні, але кожна інвестиція у захисника скорочує війну”, – заявив Зеленський.

“Зміцнюйте нашу економіку, а ми зміцнимо вашу безпеку”, – підсумував він.

Відповідаючи на питання, скільки ще російський народ дозволятиме Путіну цю війну, Зеленський заперечив, що це в демократіях влада дослухається до народу, а в автократіях – все інакше.

“Нічого народ не дозволяє президенту Путіну. Питання, що Путін дозволяє своєму народу. І тому питання стоїть по-іншому. Скільки народ готовий не чути нічого, бути глухим, нічого не бачити, робити вигляд, що все нормально”, – сказав президент.

“Це питання не до мене, питання до народу Російської Федерації. Чи вони спроможні змінити себе, чи ні. А Путін… я не вірю, що ця людина спроможна змінитися”, – підкреслив Зеленський.

“Реакція Давоса показала, що мантри про втому Заходу від України – перебільшені”

Аналіз кореспондента ВВС Святослава Хоменка

З перших фраз виступу Володимира Зеленського у Давосі я зрозумів: хочу перемотати його в кінець і побачити реакцію зали на цей спіч.

Якщо замислитись, то в словах президента не було нічого нового. Закиди Заходу за його заклики “не ескалювати” ситуацію на початку великої війни. Заклики допомогти збройним силам України отримати перевагу у повітрі – читай, скоріше надати бойові літаки. Вимога посилити санкції проти Росії та передати її заморожені активи Києву. Навіть слова “Цей рік має стати вирішальним”. Це все вже лунало у заявах президента.

З перших хвилин його промови мене вразило інше.

Як прямо і недвозначно, з яким почуттям холодної агресії він говорив про російського президента. Мабуть, такої концентрації емоцій на адресу Путіна я не чув у жодній промові українського лідера.

“Одна людина вкрала (у людства) як мінімум тринадцять років миру, замінивши їх болем та кризами, які впливають на весь світ” – це про нього, про Володимира Путіна.

“Путін любить гроші найбільше… Нам потрібно, щоби він програв. Нам треба нарешті розвіяти уявлення про те, що глобальна єдність слабша, ніж ненависть однієї людини” – це теж про нього.

Заочно відповідаючи на заклики, що постійно з’являються в західній пресі, “заморозити” український конфлікт: “Путін – це хижак, який не задовольняється замороженими продуктами”.

І вже відповідаючи на запитання модератора після своєї промови: “Я не вірю, що Путін зміниться. На це здатні тільки люди”, що супроводжується посмішкою, що обеззброює.

Або навіть інша сентенція Зеленського – про те, що ні на цьому світі, ні на тому “спочивати спокійно” не буде ні сам Путін, ні його діти, ні онуки.

Така різка риторика в моїй уяві абсолютно контрастувала з майданчиком, на якому вона була озвучена.

Це головна сцена Давосу – тусовки найсерйозніших людей, політичних лідерів та фінансових ділків.

Будемо відвертими, серед гостей форуму, які слухають Зеленського, напевно, було чимало людей, які щиро вважають, що домовленість з Путіним – безальтернативна частина “мирного плану” для України.

Як ця зала відреагує на слова Зеленського, думав я.

Реакція присутніх не залишила сумнівів: посил президента почули.

Проводячи його зі сцени, зал довго аплодував стоячи. І це, мабуть, моє головне враження від виступу Зеленського в Давосі.

Зрозуміло, ця сцена аж ніяк не означає, що вже завтра до Києва прийдуть довгоочікувані транші західної допомоги, без яких держава не зможе нормально функціонувати, або, що в українському небі ще до кінця тижня з’являться F-16.

Реакція Давоса на жорсткі слова Зеленського показала, що мантри про втому Заходу від допомоги Україні – дуже перебільшені. А серед сильних світу цього достатньо людей, які стоячи аплодуватимуть, коли Путіна та його політику називатимуть загрозою глобальному світу. А за нинішніх складних часів це вже чимало.

Джерело: bbc.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *