Кодування від алкоголізму: як вилікуватися від залежності раз і назавжди?
1 хвилина читання

Кодування від алкоголізму: як вилікуватися від залежності раз і назавжди?

Чи можна вилікувати алкоголізм та повернути собі своє життя? Які існують види та способи кодування від алкоголізму? Що краще вибрати і як вони працюють? Розбираємось разом із київськими лікарями-наркологами.

Що таке кодування від алкоголю?

Кодування від алкоголізму є сукупністю медичних та психотерапевтичних методів, спрямованих на формування у людей з алкогольною залежністю сильного опору або страху до вживання алкогольних напоїв.

Основна мета цього процесу полягає у створенні психологічного або фізіологічного бар’єру, який перешкоджає особі вдаватися до алкоголю. Ефективність кодування заснована на переконанні людини, що будь-яке вживання алкоголю може мати серйозні негативні наслідки для її здоров’я або життя.

Історія

Почав використовувати термін «кодування» Олександр Довженко, патентом, для прискорення процесу лікування та уникнення інтоксикації, через 2-2,5 роки після початку лікування пацієнту впливають на блукаючий і трійчастий нерви, використовуючи механічний тиск на специфічні точки та обробляючи горло і ротову порожнину хлоретилом.

Цей метод базується на створенні страху у пацієнта, з використанням його невідання та віри, щоб утримати його від вживання алкоголю. Лікарі, які застосовують цей метод, часто використовують фразу “Якщо вип’єш — помреш”, щоб підсилити ефект. Такий підхід може включати створення терапевтичного співтовариства, схожого на релігійну секту, де віра і контроль над пацієнтом здійснюються через соціальні ритуали.

Види кодування від алкоголізму

Продаж алкоголю в Україні зріс за I квартал 2023 року на 2,7%.  При цьому, за інформацією ВООЗ, алкогольні напої вживають хоча б щорічно 58% українців. 27% жителів нашої країни не п’ють, а 15% покинули пити назавжди.

Кинути пити самостійно нелегко, тому вже досить давно у нашій країні працюють групи анонімних алкоголіків. На початку 2023 року в Україні діяло приблизно 700 таких груп. З початку 2022 р. їхня кількість збільшилася на 20%. Попит зростає: люди більше п’ють, але й тих, хто хоче позбутися алкоголізму, стає більше.

Одним із найпопулярніших методів «зав’язати» з алкоголем у нашій країні ще з радянських часів є кодування від алкоголізму. Закодуватися можна зараз на різні терміни, від декількох днів до 5-10 років. Основних видів кодування три:

  • медикаментозне
  • психологічне
  • апаратне

Кожен вид включає велику кількість конкретних методів. Медикаментозне кодування зазвичай будується на введенні в організм людини препаратів із вмістом ціанаміду та дисульфіраму – речовин, що блокують розщеплення етанолу.

При вживанні алкоголю закодований таким методом пацієнт починає зазнавати найсильніших мук, а сп’яніння не відбувається: препарати перешкоджають цьому. Таким чином виробляється огида до спиртного. Щоправда, є серйозний побічний ефект: якщо пацієнт зірветься і вип’є велику кількість улюблених міцних напоїв, здоров’ю може бути завдано серйозної шкоди.

Психологічне кодування ґрунтується на навіювання за допомогою різних технік, наприклад, гіпнозу або нейролінгвістичного програмування. На такій техніці заснований найпопулярніший у Росії з радянських часів метод Довженка.

Апаратне кодування будується на дії за допомогою спеціальної апаратури на певні ділянки мозку пацієнта.

Який із цих видів кодування найбільш ефективний? Що допоможе з найбільшою ймовірністю? А головне – у чому секрет успішного кодування від алкоголізму? За відповідями на ці запитання ми звернулися до петербурзьких лікарів-наркологів.

Найефективніший метод кодування

Простої відповіді на питання «який спосіб кодування найкращий» не існує – так пояснили київські експерти. Як зазначив головний лікар клініки «МАА» Гончаровський Микола Якович, все дуже індивідуально: спосіб, який виявився ідеальним для одного пацієнта, може зовсім не підійти до іншого.

– Немає хороших чи поганих методик, як і буває легких пацієнтів: бувають пацієнти важкі і дуже важкі. Будь-яка з методик може бути ефективна лише для конкретного пацієнта. Потрібно підбирати пацієнту процедуру, найбільш оптимальну для його віку, стажу вживання алкоголю, наявність супутніх захворювань, мотивацію його на лікування тощо.

Є процедури, за яких пацієнту дають хімічні препарати. Їх можуть вводити внутрішньовенно, їх можуть вводити у вигляді гелю, щоб не виконувати операційні розрізи. Класичний приклад – кодування, яке проводили Володимиру Семеновичу Висоцькому, це коли підшивають таблетовані препарати. Але тут треба дивитися на наявність супутніх захворювань у пацієнта.

Наприклад, якщо у людини важка форма цукрового діабету, а ви їй робитимете розрізи, вкладатимете туди таблеточки, ймовірність того, що таблетки можуть бути відкинуті, висока через високий рівень цукру у пацієнта. Відповідно, пацієнту підбирається інший спосіб введення. Повторюся, завжди потрібно дивитися індивідуально. Це запорука успіху.

Як зазначив нарколог, ефективність конкретного методу для пацієнта залежить і від стажу лікування та кодування – наприклад, якщо рік тому його закодували від алкоголізму одним способом, то сьогодні, залежно від стану його організму, більше підійде щось інше.

– Ми також повинні орієнтуватися на те, чи чоловік це чи жінка, чи міцний алкоголь пацієнт вживає чи п’є пиво, яке у нього пияцтво: вихідного дня чи щоденне, і так далі. Важливо також, скільки в нього вже тверезості зараз, яке в нього оточення: чи підтримує, чи є там люди які не п’ють, чи це люди, які постійно п’ють і можуть підбивати на вживання алкоголю.

Звичайно, трапляється, що пацієнт прийшов за порадою знайомого за якимось конкретним способом кодування, який допоміг цьому знайомому, зазначив лікар. Але не обов’язково цей метод підійде і йому.

Сила мотивації та допомога оточення

У чому полягає суть кодування від алкоголізму як такого?

– Методики кодування, в основному, полягають у впливі на людину шляхом навіювання, мотивації на зміну способу життя, якщо говорити двома словами, – розповів Микола Якович. – Методик маса, але запорука успіху – це мотивація самої людини, налаштованість її на тверезий спосіб життя. Якщо він має настрій, допомогу близьких, тобто людей, які його готові у тверезості підтримувати, то, в принципі, справа лікаря полегшується на порядок.

Важливість підтримуючого оточення та особистої мотивації наголосив і Сергій Нурісламов, лікар-психіатр, нарколог, психотерапевт, Керівник філії МАА Київ: Олексій Лінник.

– Собутильники моїх пацієнтів, звичайно ж, дискредитуватимуть. Вони кажуть: Ну що ж, ти, Васю, закодувався? Та гаразд, з’їж кілограм лимонів, можна зі шкірою. Ось і все, і «торпеда» одразу відвалиться». Ну, може, разом із шлунком, але не так страшно. Головне, що відвалиться, можна пити далі. Ось, тому краще не слухати поради друзів-собутильників, а вірити в ті способи, які допомагають саме тим чи іншим пацієнтам.

Алкоголізм – серйозна хвороба, а тому і до її лікування потрібно підходити відповідально та системно, наголосив Микола Якович
Нарколог зазначив, що такий метод, як кодування, він би зовсім заборонив: значно краще поступово і комплексно лікувати людину від цієї недуги, а не ставити їй запобіжник.
– Одужувати пацієнтам доводиться довго, бо їм потрібно змінити своє ставлення не лише до алкоголю, а й до життя. 
А ось це вже серйозніший процес. 
Спочатку пацієнту необхідна психотерапія, саме наркопсихотерапія. 
Вона націлена на те, щоб трошки придушити патологічний потяг, тобто зруйнувати патологічний рефлекс, що знаходиться в голові.
А от якщо ми придушимо цей патологічний рефлекс, зруйнуємо його, тоді можна вже говорити про те, щоби розпочати лікування. 
Причому лікування нормальне, психологічне, з психотерапевтами, з психологами, з реабілітологами, які пройшли 12 кроків самі та допомагають це освоїти іншим, із відвідуванням безкоштовних груп.
Микола Якович підкреслив: зараз існує безліч абсолютно безкоштовних груп для алкоголіків, заснованих на системі «12 кроків», і звернутися до цих груп за допомогою може будь-хто. 
А зустрічі проводяться не лише з фізичною присутністю, а й онлайн. 
Звернення по допомогу до такої групи – вже серйозний крок на шляху до лікування алкоголізму.
Важливість підтримки та уваги
Важливість підтримки від рідних та близьких дуже висока, але важливо не тиснути на хворого зайво, наголосив Олексій Лінник
В іншому випадку можна «передавити» і отримати протилежний ефект:
– Пацієнт зазвичай, у 90% випадків, приходить із родичами. 
Ось він налаштований, щоби не вживати алкоголь протягом року для початку. 
Порівняти тверезе життя з нетверезою. 
Це перший поштовх. 
А родичі намагаються, звичайно, зробити якнайкраще і переконати, щоб він закодувався на більший термін.
Коли ви пацієнта, скажімо так, передавлюєте, у нього в психоемоційній сфері виникає багато неприємних моментів: напруга, роздратування тощо. 
Тобто він для себе відзначив рік, а ми його передавили та провели процедуру на 3 роки. 
Через це бувають рецидиви, він може знову вирішити скуштувати алкоголь. 
Тому треба завжди орієнтуватися на пацієнта.
Лікар зазначив: закодованій людині важливо також відвідувати групи підтримки, зустрічі анонімних алкоголіків, психотерапевта, щоб вона не відчувала себе покинутою і завжди мала якісну підтримку. 
Наприкінці терміну кодування лікар проводить розмову та пропонує подальше лікування.
– Тоді ймовірність його неповернення у вживання алкоголю зростає у рази, – наголосив нарколог.
Але чи можна вилікуватись від алкоголізму назавжди? 
На думку наркологів, для цього потрібно змінювати глибинні установки шляхом комплексного цілеспрямованого лікування.
– Щодо кодування – є дуже результативні методи, але я займаюся, насамперед, лікуванням, – наголосив Олексій Лінник
– А це означає, що я впливатиму глибоко на підкірку, на психіку, не лише своїми словами та своїми методами, але ще й разом із препаратами, і з підкірки, із психіки витягуватиму будь-які спогади про ту погань, яку ми називаємо «алкоголь» .
Індивідуальний підхід, підтримка близьких та уважне ставлення до побажань самого хворого, а також його особисте тверде бажання змінити своє життя – основи того, що лікування спрацює, чи то кодування, чи то система «12 кроків». 
Головне почати. 
А за підтримкою для початку можна звернутися до безкоштовних груп анонімних алкоголіків, яких у Києві безліч.