ЄС і Україна запустили ковід-паспорт. Що він дає
1 хвилина читання

ЄС і Україна запустили ковід-паспорт. Що він дає

Сертифікати про вакцинацію, перенесену хворобу або негативний тест почали працювати в європейських країнах.

У Євросоюзі та Шенгенській зоні офіційно запрацювала система європейських ковід-паспортів. Основною метою їх введення називається полегшення подорожей в умовах пандемії коронавірусу. В Україні також з 1 липня запрацювали такі сертифікати, але поки в тестовому режимі. Корреспондент.net розповідає, що документ дає українцям.

 

Українці можуть отримати і Європейський паспорт

У Євросоюзі 1 липня офіційно запрацювала єдина система цифрових сертифікатів вакцинації або ковід-паспортів. Вже в перший день, як повідомили в Єврокомісії, в ЄС, сукупне населення якого становить близько 450 мільйонів чоловік, було оформлено понад 200 мільйонів сертифікатів.

Таких успіхів вдалося досягти завдяки тому, що з початку червня ряд країн Союзу почав впроваджувати ковід-сертифікати в тестовому режимі. Європейський документ містить три варіанти даних:

  • відомості про вакцинацію
  • про негативний ПЛР-тест
  • про перенесене захворювання

Окремий сертифікат видаватимуть після кожного щеплення, тесту або одужання. Сертифікат негативного тесту видаватимуть для ПЛР і антиген-тестів.

Ковід-паспорти в ЄС видаються безкоштовно в електронному та паперовому вигляді – вони доступні як англійською, так і національною мовою. Верифікація справжності документа проводиться за допомогою міститься в ньому штрихкоду або QR-коду.

Глава Єврокомісії, головного органу ЄС, Урсула фон дер Ляйен раніше підкреслювала, що ключова мета ініціативи – відновити свободу пересування всередині ЄС “зухвалим довіру способом”. Завдяки сертифікатам жителям ЄС при поїздках за кордон не потрібно буде проходити тестування або йти на карантин.

На цьому тлі країни ЄС поступово пом’якшують обмежувальні заходи. Наприклад, Франція скасувала комендантську годину і обов’язкове носіння захисних масок на вулиці. А з 30 червня в країні були скасовані обмеження на відвідування ресторанів, кафе, закладів культури і спортзалів. 

Рада ЄС 1 липня також оновила список країн, з яких рекомендує дозволити подорожі до країн Євросоюзу.

До цього переліку додали Вірменію, Азербайджан, Боснію і Герцеговину, Бруней, Йорданію, Канаду, Катар, Молдову, Саудівську Аравію, Чорногорію, а також Косово. До цього в списку було 17 країн і територій, зокрема Сербія, Північна Македонія, Ізраїль, Японію, США та інші.

України в списку немає, проте українська влада вирішила завчасно запустити сертифікати, які відповідають стандартам Євросоюзу. Ще в травні Київ говорив, що відповідна інфраструктура вже готова і узгоджена з Брюсселем.

Український цифровий ковід-сертифікат також містить інформацію про вакцинацію проти COVID-19 або інформацію про перенесену хворобу, або негативний ПЛР-тест на коронавірус. Сертифікат захищений цифровим підписом.

Щоб стати власником сертифіката, необхідно соответсвовать одному з перерахованих вище умов, завантажити на смартфон додаток Дія, дати згоду на передачу даних і пройти верифікацію. Після цього в смартфоні з’явиться електронна версія сертифіката, яку також можна роздрукувати.

В Україні робитимуть два види ковід-паспортів-український та міжнародний.

“Внутрішній” сертифікат буде містити ім’я, фото і унікальний номер. Він стане в нагоді під час можливих нових хвиль пандемії в Україні, розповів нардеп, голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.

Ідея така – якщо знову буде локдаун, власники цифрових сертифікатів зможуть відвідувати спортзали, басейни або піти на концерт. Але остаточні правила ще не затверджені урядом.

У міжнародному сертифікаті буде ім’я, прізвище, дата народження, унікальний номер, назва країни, що видала документ, інформація про щеплення (препарат, кількість доз, дата вакцинації), результати ПЛР-тестів, а також дані про перенесену хворобу в минулому.

Перевірити дійсність сертифіката дозволить QR-код з цифровим підписом.

Однак Україна і Євросоюз поки офіційно не визнали відповідність таких документів. Тому вільний в’їзд до країн ЄС за наявності сертифіката українцям поки не гарантований. Крім того, європейська влада визнає вакцинацію не всіма препаратами.

Зазначимо, що громадяни України, які мають посвідку на проживання в ЄС, можуть отримувати ковід-сертифікати в Євросоюзі на загальних підставах.

Передбачається, що будь-який українець, який легально в’їхав в ЄС може там отримати ковід-сертифікат. При перетині кордону необхідно надавати підтвердження вакцинації або тесту, зробленого вдома.

Які підтвердження визнавати-вирішує кожна держава ЄС або Шенгену окремо. І вже на території Євросоюзу можна попросити Європейський сертифікат. Втім, видавати його і де його можна буде отримати, в Брюсселі також залишили на розсуд кожної держави ЄС.

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Source: korrespondent.net

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *