Мезинський парк

+ 799

 

 

 

 

 • 5.JPG
  big image
  5.JPG
 • 6.jpg
  big image
  6.jpg
 • 11.JPG
  big image
  11.JPG
 • 10.jpg
  big image
  10.jpg
 • 1.jpg
  big image
  1.jpg
 • 9.jpg
  big image
  9.jpg
 • 4.jpg
  big image
  4.jpg
 • 7.jpg
  big image
  7.jpg
 • 8.jpg
  big image
  8.jpg
 • 12.jpg
  big image
  12.jpg

 

 

   Мезинський національний природний парк (далі – Парк) створений відповідно до Указу Президента України від 10.02.06 № 122/2006 з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних природних комплексів Полісся, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення в регіоні.

   Загальна площа Парку – 31.035,2 га, в постійному користуванні 8.543,9 га земель, без вилучення у землекористувача – 22.491,3 га. Згідно з системою фізико-географічного районування Чернігівської області територія Парку входить до складу Новгород-Сіверського фізико-географічного району. 

   Парк має велике значення у збереженні рідкісних видів флори та фауни. На території парку зростає близько 652 видів, що становить 32,6% судинних рослин флори Українського Полісся та 13,2 % флори України. Серед них виявлено 15 видів судинних рослин, занесених до Червоної книги України та 14 регіонально рідкісних видів.

   Зокрема на території Парку зростає 15 видів Папоротеподібних з 7 родин (всього на Чернігівщині представлено 8 родин). Унікальними для даної місцевості є кілька видів і серед них Фегоптеріс з’єднуючий – букова папороть, типова для Прикарпаття, виявлена на території Парку. ЇЇ та ще дві червонокнижні рослини – Багаторядник Брауна і Плаун-баранець – знаходяться на стіні. Це види, з яких почалося вивчення цієї території ще за двадцять років до створення Парку (ще у 1986). Червонокнижна фауна території налічує близько 63 видів.

   До складу Мезинського НПП увійшли 8 існуючих територій природно-заповідного фонду Коропського району, які презентують найпривабливіші місця, що є невід’ємною частиною туристичного відвідування Парку. Серед них ландшафтні заказники: загальнодержавного значення - "Рихлівська дача" та місцевого значення - "Жуків яр", "Криничне", "Свердловський", "Зміївщина", "Мезинська Швейцарія"; ботанічні місцевого значення - "Дубравка"; лісовий заказник місцевого значення - "Вишенська дача".

   Своєрідною „візитною карткою“ нашого краю є заплава Десни з крейдяними кручами, вік яких сягає епохи Мезозою (близько 70 млн. рр.). Біля підошви крейдяних відкладів, утворених закам’янілими рештками діатомових водоростей, часто знаходяться закам’янілості – белемніти. В народі їх називають „русалчині пальці“.Парк входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання.

   Дана територія насичена пам’ятками археології (Мезинська палеолітична стоянка, яка представлена в Мезинському археологічному науково-дослідному музеї ім. В. Є. Куриленка) та історії (в с. Мезин провів своє дитинство М. Кибальчич – вчений винахідник, першовідкривач літаючого реактивного апарату, в часи Північної війни була переправа шведів із Мазепою, ін.), неймовірними ландшафтами та багатим типовим й унікальним видовим складом тваринного і рослинного світу (до складу парку увійшли території 8 природних заказників загальнодержавного та місцевого значення, а з метою їх огляду туристами облаштовано 2 еколого-освітні стежки).

  Грандіозними архітектурними формами вражає палац фельдмаршала Румянцева-Задунайського та Успенська церква XVIII ст. в с. Вишеньки, побудовані з нагоди приїзду Катерини ІІ на Україну в 1787 році. Разом з Успенською церквою палац становить основу садибо-паркового комплексу.

   Мальовничі панорами відкриває «Рихлівська дача», територія якої зберігає таємниці печерних лабіринтів, порослих листяним лісом, монастирські руїни та багатовікові дуби: Цар-дуб, Дуплистий,  Рогатий та Дуб бажань.  Один із них, а саме Цар-дуб (Монастирський дуб) віком 800 років, посів 3 місце в номінації естетично цінне дерево України в рамках Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України».

 

Інформацію та фотографії надано адміністрацією Мезинського НПП