Палац Даховських

+ 331

 

 

 • 2.jpg
  big image
  2.jpg
 • 1.jpg
  big image
  1.jpg
 • 3.jpg
  big image
  3.jpg
 • 4.jpg
  big image
  4.jpg
 • 5.jpg
  big image
  5.jpg

 

   Один із трьох старовинних замків Черкащини, палац Даховських, що у селі Леськовому Монастирищенського району – на межі руйнації. Через розкішний інтер’єр та типову побудову в стилі неоготики науковці ставлять його в один ряд зі всесвітньо відомим Воронцовським палацом, що в Алупці (Крим), а туристичні агенції та краєзнавці по праву зараховують до золотого фонду історії України.

   В 1801 р. цю місцевість купує Олександр Даховський, та пройде ще майже півстоліття, поки його син Казимир (1822-1894) не вибудує поблизу старого панського двору новий розкішний палац у готичному стилі. Гроші на таке були: мати Казимира, Геновефа Грушецька, хоч і дуже рано овдовіла, та господарку провадила вміло, зумівши накопичити для своїх синів чималі багатства.

  Легенди приписують леськовським панам заздрість до майже сусідньої Софіївки в Умані: мовляв, хотілося Даховським Потоцьким носа втерти. Легенди бувають жорстокими: навряд чи Даховських обходили сусіди. Те, що в результаті леськівський замок було визнано найцікавішою польською резиденцією в усій Центральній Україні, лише приємний, але необов’язковий бонус.

    Шкода, що історія не зберегла ім'я автора проекту замку-палацу. Відомо лише те, що автором останньої реконструкції споруди в 1890 роках був архітектор Цехановський.