Вашингтон і Берлін домовилися про умови, які повинні вирішити суперечку навколо російського газопроводу.

Німеччина і США досягли домовленостей по Північному потоку-2 і мають намір оголосити про них сьогодні, 21 липня, повідомляє газета Wall Street Journal. ЗМІ вже дізналися подробиці угоди, яка передбачає інвестиції в Україну. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Що США і Німеччина готують для України і РФ

15 липня в Білому домі пройшла зустріч президента США Джо Байдена і канцлера Німеччини Ангели Меркель, головною темою якої був російський проект Північний потік-2 і допомога Україні в разі запуску газопроводу. Берлін сподівався поставити крапку в суперечці.

Байден не змінив своєї думки з приводу Північного потоку-2 після зустрічі з Меркель. Газопровід, на його думку, так і залишився “поганою угодою” для Європи. Однак Вашингтон визнав, що санкціям не вдалося зупинити будівництво.

На прес-конференції за підсумками переговорів американський президент повідомив, що вони з канцлером “згодні, що не можна дозволяти Росії використовувати енергетику як зброю для того, щоб погрожувати сусідам”.

Меркель у свою чергу запевнила, що Україна залишиться транзитною країною після запуску Північного потоку-2. Він зазначила, що у Німеччини та інших європейських країн є інструменти впливу на Росію, такі як санкції. Про зустріч детально в матеріалі Суперечка щодо України, фронт проти РФ.

На початку цього тижня агентство Reuters дізналося, що в найближчі дні США і Німеччина оголосять про угоду, що вирішує їх суперечку з приводу Севпотока-2. Одним з ключових компонентів називалося збільшення інвестицій обох країн у підтримку енергетичних перетворень в Україні, а також енергетичної безпеки та енергетичної ефективності.

Раніше за даними з різних джерел вже повідомлялося, що Німеччина розглядає Україну, як одного з головних партнерів по переходу на зелену енергетику. Про це детально в матеріалі Візит Зеленського до Меркель.

Напередодні агентство Bloomberg дізналося нові подробиці. Так, якщо Росія спробує використовувати поставки енергоносіїв в якості зброї проти України, то Берлін буде готовий ввести санкції або вжити інших заходів у відповідь. 

При цьому Німеччина не тільки вживе таких заходів, а й наполягатиме на реакції на рівні ЄС, зазначає видання. У числі іншого відповідні заходи можуть включати обмеження російського експорту енергоносіїв. 

Також у проекті угоди передбачені інвестиції в розмірі до одного мільярда доларів в так званий зелений фонд, метою якого стане допомога Україні в переході на відновлювані джерела енергії.

Крім того, Німеччина призначить спецпосланця для підтримки двосторонніх енергетичних проектів з Україною, на ці цілі буде спрямовано ще 70 мільйонів доларів.

Ще один пункт: німецька влада зобов’язалася змусити Росію продовжити угоду про транзит газу з Україною ще на десять років після його закінчення в 2024 році, дізнався Bloomberg.

За словами американського чиновника, який попросив не розкривати свого імені, деякі положення Угоди неоднозначні. Як заявляється, це зробили для того, щоб Кремлю було складніше сформулювати відповідь на будь-які дії.

Bloomberg припускає, що мова угоди розчарує тих, хто критикував проект, в тому числі і багатьох американських конгресменів, які вважають, що адміністрація президента США не зробила достатньо для зупинки Північного потоку-2.

“Вони розраховували на чіткі формулювання, в яких Німеччина пообіцяла б перекрити потік газу через Північний потік 2 у разі, якщо Росія спробує зробити надмірний вплив на Україну”, – пише видання і додає, що Берлін був проти таких формулювань.

Напередодні представник Держдепу США Нед Прайс сказав журналістам, що Німеччина висунула “корисні пропозиції” і сторонам “вдалося досягти прогресу”, який полягає в тому, щоб зробити все можливе для того, щоб Росія не використовувала енергетику в якості зброї.

21 липня радник Держдепу Дерек Шолле, який зараз знаходиться в Києві, заявив про наявність важелів тиску на Росію.

“Труба на сьогодні закінчена на 98 відсотків. Вона була закінчена на 90 відсотків, коли Байден зайняв свою посаду… Звичайно, я хотів би, щоб СП-2 не був настільки близький до завершення будівництва, як він є, але у нас все одно є важіль тиску на РФ”, – сказав Шолле.

Він додав, що США і Німеччина працюють над тим, щоб Україна залишалася транзитною країною не тільки до кінця контракту з Газпромом.

“Ми чітко дали зрозуміти німецьким друзям і всім іншим, що якщо подібна поведінка (використання енергоносіїв як зброя – ред.) матиме місце, то треба буде вживати серйозних і швидких заходів реагування”, – зазначив Шолле.

 

Першорядний гріх. Реакція на угоду

За даними видання Politico, адміністрація Байдена закликала владу України утриматися від критики угоди між Вашингтоном і Берліном.

Американські офіційні особи відзначили, що публічний виступ проти майбутньої угоди може завдати шкоди відносинам Вашингтона і Києва, повідомили чотири джерела видання.

Шолле заперечує відомості, опубліковані в матеріалі Politico. “Україна-демократична країна, у неї є свій голос. Ми прагнемо до близького і конструктивного партнерства з нашими українськими друзями. Такому, в якому ми відстоювали б наші спільні інтереси і цінності”, – зазначив радник Держдепу.

Він зазначив, що влада України в курсі змісту переговорів США і Німеччини щодо проекту.

“Я робив дуже багато дзвінків (в Україну – ред.) з Вашингтона, а зараз я тут, щоб поспілкуватися особисто, і ми робимо все можливе, щоб наші українські друзі були про все проінформовані”, – говорить Шолле.

Радник запевнив, що США і Німеччина старанно працюють над тим, щоб уникнути найгіршого варіанту для України.

“Ми з нашими німецькими друзями, як і в тісній співпраці з колегами тут в Києві, працюємо над практичними, далекоглядними кроками з підтримки енергетичного майбутнього України”, – додав Шолле.

Водночас джерело, близьке до Президента України Володимира Зеленського, повідомило виданню, що позиція Києва полягає в тому, що санкції США все ще можуть зупинити завершення будівництва газопроводу.

Зазначимо, що економіст Сергій Фурса вважає передбачувані угодою інвестиції в один мільярд доларів смішними, оскільки за транзит Україна отримувала два мільярди доларів щорічно.

 

Після повідомлень про швидке досягнення угоди між Німеччиною і США в суперечці щодо Північного потоку-2 німецька природоохоронна організація Deutsche Umwelthilfe знову виступила з принциповою критикою проекту газопроводу.

“З точки зору кліматичної політики Північний потік – 2 залишається першорядним гріхом”,-таку заяву зробив у середу, 21 липня в Ганновері її керівник Саша Мюллер-Креннер.

“Особливо скандальним” він вважає ту обставину, що “уряд Німеччини дасть зелене світло цьому найбільшому в Європі, пов’язаному з використанням викопного палива інфраструктурному проекту якраз на тому самому тижні, коли через наводненія, частково викликаного зміною клімату, значна частина країни знаходиться під водою”.

Такі великомасштабні, пов’язані з використанням викопного палива проекти, як Північний потік-2,” більше не відповідають духу часу”, підкреслив він. За словами еколога, організація буде “і надалі використовувати всі правові засоби для того, щоб протистояти завершенню проекту і введення його в експлуатацію”.

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Source: korrespondent.net

Від 10ukr

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *